تبلیغاتنقاشی‌های جالب دختران نوجوان افغان در تهران؛ از تخیل تا سورئال (+فیلم)

یک سال قبل بود که سه خواهر نوجوان افغان، نمایشگاهی از نقاشی‌های خود را در فرهنگسرای ملل پارک قیطریه برگزار کردند. این نمایشگاه، با استقبال خیره‌کننده‌ای مواجه شد. بیشتر رسانه‌ها درباره آن نوشتند و بلقیس، نرگس و سکینه محمدی اولین گام‌های هنرمندانه خود را برداشتند. حالا آن‌ها دومین نمایشگاه‌شان را برگزار می‌کنند؛ همراه با سه نوجوان افغان دیگر؛ زینب نجفی، شکیبا ذاکری و عاطفه رحیمی.

به گزارش عصرایران، فرهنگسرای اندیشه میزبان آن‌هاست. نمایشگاه‌ به همت «مریم یگانه»، معلم هنرشان برگزار و سرپرستی شده. «یگانه»، پیش تر هم نمایشگاه خواهران نوجوان افغان را برگزار کرده بود.

بیش از ۳۰ اثر از این شش نوجوان افغان که بین ۱۴ تا ۱۷ سال سن دارند، بردیوارهای گالری فرهنگسرای اندیشه گذاشته شده و همچنان بازدید از آن ادامه دارد. نقاشی‌ها بازنمایی از دنیای تخیلی آن‌هاست؛ اما یک نقاشی ساده کودکانه نیستند؛ هدفمند کشیده‌ شده‌اند و گاهی با آگاهی هنرمند، نشانه‌هایی از ساختار شکنی دارند.

معلم‌شان مشوق اصلی آن‌هاست. کشف‌شان کرده و کلاس درس هنر را که معمولا خیلی ساده برگزار می‌شود، جدی گرفته‌است. خودش می‌گوید با کشیدن خطوط ساده، کار با آن‌ها را آغاز کرده و کم‌کم ترکیب‌بندی‌ها شکل گرفته‌اند.

وقتی از هنرمندان نوجوان افغان می‌پرسیم که سبک‌تان چیست، می‌گویند سورئال؛ و آن را فرا واقعی، فراطبیعی و غیرواقعی تعریف می‌کنند. نقاشی‌هایشان را با استفاده از مدادرنگی می‌کشند و یکی از آرزوهایشان نقاشی کردن روی بوم و استفاده از رنگ و روغن است. شیوه‌ای که به مراتب گران‌تر و سخت‌تر از کارهایی است که حالا می‌کشند.

نقاشی‌ها معمولا از دل موضوعاتی پدید آمده‌اند که مریم یگانه به عنوان تکلیف کلاسی به شاگردانش داده‌است. قوری، مداد، گیسو، قیچی، درخت، چهره و... از جمله موضوعاتی است که ترکیب آن‌ها منجر به پدیداری نقاشی‌ها شده‌است. این موضوعات معمولا ارتباطی با هم ندارند، و همین امر باعث افزایش تخیل آن‌ها می‌شود.

نمایشگاه گروهی دختران نوجوان افغان در حالی برگزار می‌شود که چندی پیش خبر قتل ستایش قریشی، دختر ۶ ساله افغان، شوک بزرگی برای جامعه ایرانی و افغانستانی بود. این قتل توسط یک نوجوان ۱۷ ساله در ورامین رخ داد.

از سوی دیگر، نمایشگاه گروهی آن‌ها پیام مهمی دارد؛ کلاس درس هنر، مثل ریاضی و علوم و ادبیات مهم است. با این‌حال طی چندهفته گذشته خبرهای نگران‌کننده‌ای از حذف درس نقاشی از هنرستان‌ها شنیده می‌شود. خبری که مدام تایید و تکذیب می‌شود.

عصر ایران یک گزارش ویدئویی درباره نمایشگاه نقاشی نوجوانان افغان ساخته که می‌توانید آن را در زیر ببینید.