تبلیغاتتایید ممنوعیت تشکیل 2 انجمن صنفی مشابه برای روزنامه‌نگاران/ شاکرمی:حتماً باید تفاوتی بین 2 انجمن باشد

حاتم شاکرمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره برگزاری نشست اخیر مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران توسط برخی چهره‌های انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران، اظهار داشت: از سوابق انجمن صنفی منحله اطلاعاتی ندارم. اما بر اساس قانون به صورت کلی هر صنفی می تواند درخواست انجمن صنفی بدهد و این انجمن می تواند به صورت منطقه ای، استانی یا کشوری باشد.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا بر اساس قانون امکان ثبت درخواست و تشکیل دو انجمن صنفی کارگری با نام واحد در یک جغرافیا وجود دارد یا خیر، گفت: قطعاً تفاوتی در این درخواست ها بوده است و به صورت یکسان نیست. 

شاکرمی در پاسخ به اینکه بر اساس ماده 15 و 131قانون کار، امکان ثبت دو انجمن در یک صنف واحد در یک جغرافیا وجود ندارد گفت:بر اساس قانون ما موظف به پذیرش درخواست تشکیل انجمن صنفی از هر صنفی و موظف به بررسی آن هستیم، بدون شک درخواست جدید یک تفاوت دارد. البته پس از انعکاس و بازتاب اخبار متعدد در رسانه ها در این زمینه در حال بررسی این موضوع هستیم. حتماً باید تفاوتی بین دو انجمن باشد. به طور مثال می تواند انجمن جدید با محور خبرنگاران کارگری باشد. تفاوتی که انجمن جدید با انجمن های فعلی باید داشته باشد در دست بررسی است.

به گزارش تسنیم، این اظهارنظر شاکرمی در حالی است که کانون انجمن های صنفی کارگری خبرنگاران و روزنامه نگاران سراسر کشور پیشتر در اطلاعیه ای اعلام داشت، انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران استان تهران که زیر مجموعه انجمن کشوری است در سال 91 با مجوز وزارت کار تشکیل و اعتبارش در سال 94 به مدت سه سال تا سال 97 تمدید شد. بنابراین انجمن درخواستی جدید دقیقاً مشابه انجمن موجود است و البته انجمن قانونی موجود جامعیت هم دارد چرا که  شامل خبرنگاران و روزنامه نگاران می شود، پس اگر انجمن جدیدی برای صنف خبرنگاران می خواهد تشکیل شود باید انجمن تخصصی باشد مثلا انجمن خبرنگاران اقتصادی، فرهنگی و غیره.

 شاکرمی همچنین درپاسخ به این سوال که " برخی افرادی که تشکیل انجمن غیرقانونی جدید را در دستور کار دارند، در انجمن صنفی منحله روزنامه نگاران هم مدیر بودند و در تعاونی مسکن این انجمن تخلفات عدیده داشتند، به طوری که وزارت کار اخیراً با اعلام احراز تخلفات عدیده این افراد در انجمن قبلی، دادخواستی علیه آنها تنظیم و خواستار تعلیق آنها از سوی مراجع قضایی شد" توضیح داد: اگر فردی برای یک انجمن  صنفی کاندیدا شود اما شرایط احراز در اساسنامه را نداشته باشد، اعتبار نامه اش صادر نمی شود و مورد تأیید نیست.

 وی افزود: در رابطه با این انجمن درخواستی جدید باید بگویم هنوز بحث اعضای هیئت مدیره و صدور اعتبار نامه قطعیت پیدا نکرده است. چیزی که در دست بررسی است را نمی توان اظهار نظر قطعی کرد. سوابق افراد را نمی دانم باید به پرونده افراد مراجعه کنم. به صورت طبیعی صادر کننده اعتبار نامه این افراد و دستگاه های تأیید کننده قطعاً بر روی شرایط احزار صلاحیت توجه جدی دارند.

 انتهای پیام/