تبلیغاتقطعنامه شورای امنیت حاکی از تنزل جایگاه تل آویو است

دکتر "ولید محمد علی" در گفت‌‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، درباره چرایی واکنش منفی  تل آویو به قطعنامه شورای امنیت درمحکوم سازی شهرک سازی اسرائیل گفت: شما می دانید که این قطعنامه هیچ مجازاتی را برای رژیم صهیونیستی  به دنبال ندارد چراکه قعطنامه مزبور تحت فصل دوم منشور سازمان ملل است نه فصل هفتم. این بدان معنا که قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه رژیم صهیونیستی هیچ  ضمانت اجرایی ندارد لذا تل آویو می تواند این قطعنامه را اجرا نکند. ناگفته  نماند  قطعنامه مزبور یک پیروزی معنوی برای فلسطینیان به شمار می رود.

عدم پایبندی تل آویو به قوانین

رئیس مرکز پروهشی باحث دربیرت با بیان اینکه کشورها جهان به قوانین بین المللی پایبند هستند افزود: رژیم صهوییستی با اقداماتی که در مخالفت با قطعنامه اخیر شورای امینت انجام داده می‌خواهد بگوید  تل آویو به هیچ یک از قوانین بین‌المللی پایبند نیست و از التزام به این قوانین برتر است و هرکاری که بخواهد انجام می‌دهد و نباید همانند دیگر ملل جهان مورد مجازات قرار بگیرد به هیمن دلیل، قوانین بین المللی را نادیده می گیرد.

بازنگری در روابط

وی تصریح کرد: حقیقت این است رژیم صهیونیستی از حمایت قدرت های استعماری در شورای امنیت برخورداراست. این حمایت به صورت استفاده از حق وتو است اما این بار آمریکا از حق ونوی استفاده نکرد و با رای ممتنع خود با قطعنامه جدید شورای امنیت  موافقت کرد. این موضوع نشان می دهد جایگاه رژیم صهیونیستی نزد کشورهای استکباری ازجمله آمریکا تنزل یافته است. در اینجا باید به این نکته اشاره شود، پس از آنکه اسرائیل در جنگ 1967 بر ارتش های عربی پیروز شد، روابط این رژیم با آمریکا مستحکم  شد اما وقتی که ارتش صهیونیستی در جنگ با گروه های مقاومت اسلامی منطقه (مثل حزب الله لبنان  و گروه های فلسطینی) از لحاظ  راهبردی و امنیتی شکست خورد، مناسبات آمریکا و کشورهای غربی  با اسرائیل مورد بازنگری قرار گرفت و جایگاه تل آویو نزد غرب کاهش یافت.

تنزل جایگاه تل آویو

وی تصریح کرد: اکنون جایگاه اسرائیل  نزد غربیان همچون گذشته نیست و مقامات تل آویو از این واهمه دارند که تنزل جایگاه همچنان ادامه یابد. همچنین صهیونیست ها می‌ترسند که مورد تحریم مردمی در اروپا و آمریکا  قرارگیرند چرا که  آنان تصمیمات و برنامه های سیاسی پیروی نمی‌کنند به هرحال، اکنون  فرصتی  بوجود آمده تا محصولات و تولیدات شهرک نشین‌های صهیونیست مورد تحریم قرار بگیرند.

انتهای پیام/